Najnowsze

Gołogóra - wieś w gminie Polanów

Otwarcie Młodego Kąciku Nadziei

2 październik 2015, piękne, jesienne popołudnie w kierunku placu "pod starą lipą" przy wjeździe do Gołogóry zaczęli podążać mieszkańcy, a z oddali słychać było "wspinające" się pod górę samochody... Ten niecodzienny widok zapowiadał coś szczególnego, coś co niebawem miało się wydarzyć.

Około godziny 17.00 wszystkie ławki wypełniły się zaproszonymi gośćmi i rozpoczęło się uroczyste otwarcie placu rekreacyjnego z nowopowstałą wiatą, ławkami i bezpiecznym, wydzielonym paleniskiem na ognisko, który powstał w ramach realizowanego od lipca projektu "Młody Kącik Nadziei" z IX edycji programu Działaj Lokalnie.

Zaproszenia przyjęli m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Polanów pan Grzegorz Lipski, zastępca Burmistrza pan Piotr Górniak, radna Rady Powiatu Koszalińskiego pani Elżbieta Sekuła, radny Miasta i Gminy Polanów pan Jerzy Landowski, panie z zespołu "Olszyna" z Żydowa wraz z panią sołtys Żydowa panią Dorotą Kierkosz, leśniczy pan Marcin Wołk z Nadleśnictwa Polanów, pan Włodzimierz Zimnowłocki - organizator spływów kajakowych z Sianowa oraz Ksiądz Proboszcz Tomasz Rembelski. Nie zawiedli również mieszkańcy Gołogóry i sympatycy tego projektu.

Zanim przecięto wstęgę, symbolizującą oficjalne otwarcie, realizatorzy projektu (nieformalna grupa "Aktywni mieszkańcy Gołógóry") przedstawili przyświecającą im od samego początku ideę powstania "Młodego Kąciku Nadziei".

9 czerwca br. projekt spośród 30 innych wniosków z 11 gmin powiatu koszalińskiego został najwyżej oceniony. Mieszkańcy Gołogóry przy współpracy z Polanowskim Ośrodkiem Kultury i Sportu otrzymali dofinansowanie w wysokości 5000 zł na jego realizację.

Pieniądze zostały przeznaczone na zakup materiałów do wybudowania wiaty (belki, krokwie, łaty, śruby, blachodachówka, kotwy itp.) oraz zakup kosiarki a także na pokrycie kosztów dojazdu na zorganizowany dla grupy młodzieży z Gołogóry spływ kajakowy, który odbył się 12 sierpnia 2015 roku na rzece Unieść na odcinku z Sianowa do Osiek.

Głównym celem projektu była aktywizacja młodzieży i dorosłych przy budowie placu rekreacyjnego z wiatą i ławkami oraz bezpiecznym, wydzielonym paleniskiem na ognisko. Plac będzie służył wszystkim mieszkańcom a jego gospodarzem została młodzież Sołectwa Gołogóra.

Zaangażowanie do pracy młodych ludzi i przekazanie im opieki nad nowym terenem miało za zadanie przywrócić im wiarę we własne siły i możliwości jak również wzmocnić poczucie własnej wartości i odpowiedzialności. Nie bez znaczenia była również możliwość pokazania dorosłym, że młodzi ludzie też potrafią być wartościowymi i odpowiedzialnymi jednostkami, którym można powierzać odpowiedzialne zadania.

Projekt w głównej mierze prowadzony był w Sołectwie Gołogóra. W pierwszym etapie, teren placu został wyrównany i wykoszony. Zostały również nasadzone nowe rośliny. W prace oprócz młodzieży zaangażowały się osoby dorosłe, które wspierały budowę swym doświadczeniem i wiedzą.

Realizatorzy otrzymali również ogromne wsparcie od innych osób, firm i organizacji.

Po oficjalnym otwarciu placu, czas mile uświetniły występy zespołów "Olszyna" oraz "Córy Gołogóry". Zostało rozpalone ognisko, przy którym można było się ogrzać i usmażyć kiełbaskę. A wieczorem uczestnicy przenieśli się do Świetlicy Wiejskiej, gdzie odbyła się zapowiadana zabawa taneczna przy muzyce Wiesława Lebiody.

 

Fotorelacja na naszeym profilu Facebook: (zdjęcia autrstwa p. A. Andrzejewskiego) https://www.facebook.com/media/set/?set=a.974838959244056.1073741844.165081956886431&type=3

OBYWATEL

Linki i przydatne informacje