Najnowsze

Gołogóra - wieś w gminie Polanów

Córy Gołogóry

Córy Gołogóry to zespół śpiewaczy pochodzący z niewielkiej miejscowości Gołogóra w gminie Polanów.Pomysł założenia zespołu śpiewaczego dojrzewał w głowach czterech gołogórskich mieszkanek na długo przed jego oficjalnym powstaniem.

W grudniu 2007 r. podczas Zabawy Choinkowej dla dzieci odbyły sie pierwsze rozmowy z pracownikiem POKiS. Oficjalną datą założenia zespołu przy Polanowskim Ośrodku Kultury i Sportu jest 14 luty 2008 r.

IDEA

Głównym celem powstania zespołu była chęć zaprezentowania się grupy pań od strony artystycznej, popularyzacja i propagowanie starych, popadających już w zapomnienie piosenek ludowych, biesiadnych oraz promocja swojej miejscowości.

NAZWA ZESPOŁU

Nazwa „Córy Gołogóry” – bezpośrednio nawiązuje do rodowodu członkiń zespołu – zaproponowana została przez Marka Pietrzaka i entuzjastycznie przyjęta przez wszystkich.

SKŁAD ZESPOŁU

W pierwszym składzie zespołu znalazły się cztery panie i dwie młode dziewczyny. Apetyt na skład zespołu panie miały większy, ale jak śpiewają w swoich piosenkach: "(...) młode mężatki tłumaczą, że głosu nie mają (...)"
Image
  • Krystyna Kaczka
  • Janina Grzelka
  • Teresa Kusz
  • Teresa Wąchała
  • Agnieszka Kaczka

PIERWSZY WYSTĘP

Po pierwszych 3 miesiącach intensywnych prób, Córy Gołogóry swój debiut sceniczny miały w Klubie Wiejskim w Gołogórze, podczas zorganizowanego dla mieszkańców wieczorku z okazji Dnia Matki. Tremę przy tym panie miały na pewno wielką, tym bardziej, że wśród zaproszonych gości zasiadł zespół "Olszyna" z Żydowa z ponad 25-tetnim wówczas stażem.
 
W lipcu 2008 r. Córy Gołogóry wystąpiły już przed szerszą publicznością na Parafiadzie w sąsiadującym Żydowie a wewrześniu na Dożynkach Gminnych pod nazwą "Święto Chleba" w Rekowie.

REPERTUAR

W swojej dotychczasowej historii Córy Gołogóry występowały na scenia prawie 100 razy z repertuarem ludowym, biesiadnym i kolędami podczas różnych imprez gminnych, powiatowych oraz na wielu Przeglądach Twórców i Zespołów Ludowych w województwie zachodniopomorskim i pomorskim.

Wszystko to sprawiło, że zespół stał się rozpoznawalny a śpiewane przez Córy Gołogóry piosenki coraz bardziej przypadają do gustu publiczności.

Córy Gołogóry są jednym z tylko trzech zespołów tego typu, działających na terenie gminy Polanów.
Opracowanie, zdjęcia, prezentacje video: Agnieszka Kaczka

OBYWATEL

Linki i przydatne informacje